Моя дитина відвідала кабінет психолога. Що це означає? Із малюком щось не так? Я бездарний батько і не можу впоратися сама? Його напихають таблетками і робитимуть «овочів»? Нас поставлять на облік і потім повідомлять у школі?
На жаль, саме такі думки спадають на думку багатьом батькам при одній думці про консультацію у дитячого психолога. Через особливості нашої культури та соціального тиску нам часто здається, що заняття з психологом – це тавро дурних і невдалих, хоча насправді все зовсім навпаки.
Давайте розберемося з питанням, кому і навіщо потрібен дитячий психолог, а також довести, що відвідування психолога цілком безпечний і ефективний спосіб упоратися зі складнощами виховання та покращити взаємодію в сім’ї.
Що робить дитячий психолог?
Насамперед давайте розберемося, що робить дитячий психолог і чого він не робить, а також відокремимо дитячого психолога від психіатра, невролога та педагога.
Дитячий психолог проводить психологічну діагностику
Дитячий психолог чудово розбирається у вікових нормах та індивідуальних особливостях дитячого розвитку, тому за допомогою спеціальних діагностичних процедур (психологічних тестів, спостереження, опитування батьків, ігор та ін.) може дати розгорнуту психологічну характеристику дитини, яка включає опис рівня розвитку мислення, пам’яті , уваги, довільного регулювання, особливостей особистісних якостей, емоційного стану, темпераменту і т.д.
Подібна діагностика використовується для того, щоб зрозуміти причини поведінкових або емоційних складнощів дитини, щоб допомогти батькам прийняти рішення, коли малюкові краще піти до школи або саду, щоб постаратися запобігти ймовірним складностям, пов’язаним з початком навчання, підібрати відповідні розвиваючі заняття або скоригувати методи виховання. .
Дитячий психолог проводить консультації для батьків
Фахівець у сфері дитячої та сімейної психології має також підготовку у сфері педагогічної психології та психології виховання, тому може допомогти батькам зрозуміти, як вирішити поточну проблему у вихованні або стані дитини (наприклад, став частіше плакати, кусається, малює моторошних монстрів, не починає говорити, погано засинає, занадто сором’язливий і т.д.), а також вибрати найкращий спосіб допомогти дитині пережити складні події у житті (переїзд, поява братика чи сестрички, розлучення батьків).
Під час консультації батьків психолог надає їм як інформаційну підтримку, розповідаючи про вікові особливості дітей, можливі причини їхньої поведінки та способи його корекції, так і підтримує батьків емоційно, допомагаючи їм зрозуміти, що з будь-якої проблеми є вихід.